Hatay
 

Fenerbahçeliler


Derneği
 

HATAY FENERBAHÇE İLKOKULU TEMİZ SU PROJESİ 27-12-2012

 

Derneğimiz tarafından 2006 yılında yaptırılarak eğitim camiasına kazandırılan Bağrıyanık Mahallesi’ndeki Hatay Fenerbahçe İlköğretim Okulu’nda çocukların kullandığı içme suyu çeşmelerini yenilerken; Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz günlerde aldığı bir kararla, dünya çapında yüz milyonlarca kişinin zorlukla elde ettiği ya da hiç ulaşamadığı temiz içme suyunun "temel insan hakkı" olduğunu ilan ettiğini hatırlatmak isterim. Her ne kadar Türkiye de dahil 41 ülke oylamada çekimser kalsa da, Birleşmiş Milletler'in "temiz suya ulaşımın ve sağlığın korunmasının temel insan hakkı olduğu"na ilişkin bağlayıcılığı bulunmayan kararı, 122 ülkenin desteğiyle kabul edilmiştir.

Karar metninde 884 milyon kişinin güvenli içme suyuna ulaşma, 2.6 milyarı aşkın kişinin de temel sağlık korumasından yoksun olduğu belirtilirken, "Yaşam hakkının tam olarak kullanılabilmesi için bir insan hakkı olarak güvenli ve temiz içme suyu ile sağlığın korunması hayati önemdedir" denilen kararda, "Herkes için güvenli, temiz, erişilebilir, ulaşılabilir su ve sağlık koruması için çabalar artırılmalıdır." denildi.

BM verilerine göre, her yıl 5 yaşın altındaki yaklaşık 1.5 milyon çocuk, su ve sağlık koşulları bağlantılı hastalıklardan ölmektedir. İşte bu nedenle yapılan bu projenin çok önemli olduğuna inanıyorum.


       


 

Haber Arşivi Fenerbahçe.org'da Biz Basında Biz Başvuru Formları

 

okullogo.jpg (63309 bytes)

 

 

 

 

 

 


 

Design by Data-Bim                                                                       © 2006 Hatay Fenerbahçeliler Derneği